Ať žije Imane. Kontroverzní zlatá boxerka zažila návrat snů
13.08.2024
Autor: Martin Jindřich
Imane Kfelif se dočkala velkého přivítání. FOTO: Profimedia.cz
Vybojovala zlatou medaili, po návratu do své vlasti se navíc dočkala vřelého přivítání od alžírského národa. Kontroverzní boxerka Imane Khelif, jež se před několika dny stala olympijskou šampionkou, ukázala davu fanoušků ten nejcennější možný kov z her v Paříži, kde ve své váhové kategorii nenašla přemožitelku. V rozpáleném Alžírsku proto byly slyšet různé pokřiky na konto této pětadvacetileté úspěšné sportovkyně.
Na olympijských hrách v Paříži byste patrně nenašli kontroverznější osobu, než kterou byla Imane Khelif. Alžířanka po celý turnaj čelila nenávisti a kritice kvůli pochybnostem o jejím pohlaví. Ruce pryč od ní dávali také odborníci, kteří zkrátka nemohli uvěřit tomu, že "muž" může pod pěti kruhy nastoupit do klání se ženami. Největší pozornost přinesl osmifinálový duel proti Italce Carini, která důsledkem tvrdých ran v zápase raději nepokračovala.
Bouřlivé debaty o oprávněnosti startu v Paříži sice gradovaly, žádná stopka pro Khelif ale nepřišla. A tak si čerstvá olympijská šampionka hladce poradila se všemi čtyřmi soupeřkami. Bez ztráty kytičky proto získala vytouženou zlatou medaili, kterou ještě víc nastartovala zlobu veřejnosti.
Mladá sportovkyně na hněv ale zapomněla. Po návratu do vlasti zapózovala s medailí kolem krku, společnost jí dělala i zlatá gymnastka Kaylia Nemour a bronzový běžec Djamel Sedjati.
"Chtěla jsem poděkovat alžírskému národu, jak mě v těžkých časech podpořil. Dosáhla jsem na sen, na nějž jsem dřela osm let. Udělala jsem maximum pro to, abych reprezentovala Alžírsko," rozpovídala se Khelif, kterou v rodné zemi přivítal také ministr mládeže a sportu. Koncem týdne dojde i setkání s prezidentem Abdelmadjidem Tebbounem.
Pětadvacetiletá Khelif během olympiády ukázala obrovskou psychickou odolnost, nijak se nenechala zviklat negativními odezvami. Výsledkem byl pořádně sladký. "Moje odpověď spočívala ve výsledcích. Chtěla jsem ukázat sílu výkonu a také alžírských žen, které jsou příkladem a vzorem pro celý svět," má jasno šampionka, kterou početný dav fanoušků povzbuzoval pokřikem "Ať žije Imane".
Mezinárodní boxerská organizace IBA vedená Umarem Kremlevem, který je úzce napojen na prezidenta Ruské federace Vladimíra Putina, během her prohlásil, že loni diskvalifikoval Khelif a další kontroverzní boxerku Lin Yu-ting ze svých světových šampionátů, protože neprošly testy na pohlaví. Kremlev se koneckonců snažil obě sportovkyně vyloučit i z letošních olympijských her, jeho slova však nestačila.
A tak je jasné, že se jména obou mladých zlatých šampionek z Paříže ponesou éterem ještě nějakou dobu. Pak se možná zapomene, ale ne definitivně. Další letní olympiáda je na programu za čtyři roky v americkém Los Angeles. Do té doby je v ohrožení box jako takový, neboť zatím nefiguruje v olympijském programu pro rok 2028. Definitivní verdikt má padnout do konce příštího roku.