Ani chlap, ani lesba, ale nejsilnější žena světa. Australanka bořila mýty v mužském světě
21.10.2024
Autor: Barbora Poláková
Beverly Francis (v růžovém oblečení) s kulturistkami během exhibice na světové premiéře Pumping Iron II.FOTO: Profimedia.cz
Beverly Francis v deseti letech skočila se zavázanýma očima ze střechy jejich rodinného domu. Zavázané oči měla proto, aby se nemohla připravit na dopad. Taková byla její nátura. Prostě si chtěla dokázat, že je silná. Životní příběh nejsilnější ženy světa, která dobyla svět, zbořila mýty i rekordy a ani v důchodu nezahálí.
V dětství si kladla i jiné překážky. Byla celý den bez vody, chodila celé kilometry bosá nebo lezla na největší stromy v okolí. "Být statečná bylo pro mě velmi důležité. Nevím proč," citoval server abc.net slavnou devětašedesátiletou sportovkyni, která dodnes trhá rekordy.
Francis se narodila v roce 1955 v australském Geelongu. V šedesátých a sedmdesátých letech se pokoušela o různé sporty, kde by mohla svůj temperament uplatnit. Neměla to však lehké, v této době se ženy ve sportu moc netolerovaly. Byla vyloučena z fotbalu, veslování, zápasu, boxu, běhu na dlouhé tratě, trojskoku, skoku o tyči i hodu kladivem.
Její opravdová sportovní kariéra začala na univerzitě v Melbourne v polovině sedmdesátých let. Pro studium si vybrala obor, který jí umožňoval věnovat se tomu, co tak miluje, učitelka tělesné výchovy.
Soutěžila ve vrhu koulí, ale pak přičichla k silovému tréninku. A to změnilo celý její život. "Milovala jsem ten pocit, když jsem mohla pohybovat těžkými věcmi a porážet je, překonávat gravitaci," řekla. "Byl to prostě úžasný pocit."
Její doménou byl silový trojboj. Bench press, dřep a mrtvý tah. Byla pionýrkou tohoto sportu v dobách, kdy ho dělalo jen pár žen, nevedly se pořádně statistiky rekordů, na soutěžích nebylo pro ně místo. Pro muže v posilovnách bylo těžké přijmout, že zvedá víc, než většina z nich zvládla.
"Kluci vešli dovnitř a viděli, jak Bev na benči zvedá 250 liber (113 kg). Automaticky si pomysleli: ‚No, když to dokáže ona, zvládnu to i já'," vyprávěla její kamarádka z posilovny, olympionička Gael Mulhall Martin. "Tolikrát jsme viděly chlapy uvízlé pod činkou."
První mistrovství světa v silovém trojboji žen proběhlo v roce 1980 v USA. Francis ve své kategorii zvítězila. To byl začátek šestileté éry, kdy nenašla přemožitelku. Získala titul nejsilnější ženy světa. Její rekord na dřepu je 226,8 kg, bench pressu 151,9 kg a mrtvým tahem zvedla 227,2 kg. Během své sportovní kariéry ale stále učila.
Své vydřené tělo zkusila prodat i jinak. V roce 1983 se poprvé zúčastnila soutěže v kulturistice. Nejprve si Francis dělala legraci z navoněného světa kulturistiky. Pak ale zjistila, že vyčerpávající příprava na soutěž, je něco, co ji baví. Pětkrát se umístila na pódiu i na Ms. Olympia.
Kdysi bourala stereotypy, že žena nemůže dělat silové sporty, že žena nemůže mít svaly, že když má svaly, nemusí být lesba. Nyní hodlá bojovat proti stereotypu cvičení i ke stáru. V důchodu si otevřela vlastní fitko. Hodlá se dožít 108 let. "Vím, že už nikdy nebudu tak silná, jako jsem byla, ale myslím si, že v sedmdesáti můžu být lepší než dnes."
Po 36 letech se vrátila na soutěž v silovém trojboji v kategorii masters a rovnou překonala šest světových rekordů. V šestašedesáti letech dřepla 95 kg, na benči vytlačila 60 kg a mrtvým tahem zvedla 120 kg.